Ciekawe szlaki w Zakopanem

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 

Odwiedzając Zakopane wiele osób chętnie korzysta z możliwości zdobywania szczytów i zaliczania kolejnych szlaków o zróżnicowanej trudności. W Zakopanem i w okolicach ciekawych szlaków nie brakuje, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, swoich oczekiwań i swoich możliwości. Szlaki tatrzańskie to szereg ciekawych tras, które obfitują we wspaniałe widoki i atrakcyjne miejsca, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy.

Wybierając szlak na spacer czy wspinaczkę należy mieć na uwadze swoją sprawność fizyczną, a także to czy na danej trasie przydatny będzie sprzęt wspinaczkowy. Dla osób, które nie czują się na siłach by zdobywać trudne szczyty i zaliczać wymagające trasy, w Zakopanem można znaleźć szlaki dla początkujących, które nie stanowią trudności nawet dla dzieci czy osób starszych. Ciekawym szlakiem, który możemy z pewnością polecić jest Droga na Morskie Oko, która nie stanowi najmniejszych trudności. Przez 9 kilometrów idzie się asfaltową drogą, w niektórych miejscach lekko pod górę. Na taką wycieczkę można wybrać się nawet z wózkiem. Oczywiście polecamy przejście trasy na własnych nogach, a nie z pomocą dorożek czy wozów ciągniętych przez konie. Wrażenia po dotarciu nad Morskie Oko są niezapomniane i naprawdę warte tego dość długiego spaceru.

Doliny tatrzańskie, takie jak Dolina Chochołowska czy Dolina Kościeliska to również ciekawe miejsca na spacer dla osób, które nie czują się na siłach, by wspinać się gdzieś wyżej. W dolinach można znaleźć piękne widoki, posłuchać szumu płynących strumyków górskich czy podziwiać piękną roślinność, a niekiedy nawet zwierzęta Tatr. Doliny Chochołowska, Kościeliska, Roztoki to doliny, w których można odwiedzić schronisko górskie, co jest również ciekawą atrakcją.

Dla osób, które chciałyby zmierzyć się z odrobinę większymi wyzwaniami niż spacery po prostej drodze przykładową propozycją może być wejście na piękną Gubałówkę. Nie jest to wysoka góra, ale w niektórych momentach podejścia są dość strome. Wchodząc na Gubałówkę trzeba przygotować się na to, że Gubałówka wyciśnie odrobinę potu nawet z najbardziej sprawnego turysty.

Wiele osób chcąc spróbować swoich sił na trasach dłuższych i wymagających wytrzymałości i sprawności, wybierają np. wejście na Kasprowy Wierch idąc przez schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Jest to dość długa trasa, w niektórych momentach dająca nieźle w kość z powodu stromych podejść. Jednak każdy kto ją przeszedł może powiedzieć, że szlak ten to naprawdę piękny szlak z niezapomnianymi widokami i możliwością wykonania wielu niezwykłych zdjęć.

Z Kasprowego Wierchu więksi śmiałkowie wybierają się na szlaki trudne i niebezpieczne. Pierwszym wyzwaniem jest Świnica przez wiele osób uważana za prostą do zdobycia górę, ale dla wielu turystów jest to już większe wyzwanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Łańcuchy na Świnicy są po to, by ułatwiać przejście szlaku i zdobycie szczytu, ale dla wielu osób są czymś, co odstrasza i powoduje rezygnację z próby wejścia na szczyt.

Dla prawdziwych orłów, którzy zdobywają szczyty nawet najbardziej niebezpieczne i wymagające dużych umiejętności i doświadczenia propozycją jest Orla Perć. Nie bez powodu szlak na Orlą Perć uznawany jest za najniebezpieczniejszy po polskiej stronie Tatr. Z Orlej Perci już nie jeden śmiałek spadł, a śmigłowiec TOPR już nie raz musiał interweniować gdy nieodpowiedzialne osoby utknęły w połowie drogi. Wyprawę na Orlą możemy polecić taternikom z długoletnim doświadczeniem, a osobom które dopiero zaczynają wspinaczkę w górach polecamy mniejsze wyzwanie, jakim jest Kościelec.

Orla Perć i Kozi Wierch to propozycje, które z pewnością dają wiele satysfakcji po zdobyciu szczytu, ale uprzedzamy, że jeśli nie masz odpowiedniej kondycji, umiejętności i wytrzymałości psychicznej to nie powinieneś podejmować takiego wyzwania nawet jeśli obok będzie doświadczony taternik. Przy takich szlakach jak łańcuchy i klamry na Orlej Perci nie wolno ryzykować własnym życiem i narażać współtowarzyszy. Szlaki niebezpieczne i trudne to propozycje dla osób odpowiedzialnych i rozsądnych.

Będąc w Zakopanem warto zaliczyć również inne ciekawe szlaki turystyczne. Szlak na Giewont, różne możliwości wejścia na Kasprowy Wierch czy przejście Doliną Pięciu Stawów Polskich to możliwości, które z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. Wachlarz możliwości jest naprawdę bardzo szeroki i rozbudowany, więc każdy znajdzie propozycję odpowiednią dla swoich oczekiwań i możliwości.